Mířidla HYPER-BRIGHT Meprolight
krátké zbraně
Mířidla na pistoli jsou důležitým prvkem, o tom není určitě sporu. A i když se zvyšuje procento krátkých zbraní vybavených kolimátorem, mechanická mířidla jsou stále základní variantou. Jejich správným výběrem už při nákupu resp. následnou výměnou těch standardních originálních můžeme výrazně ovlivnit efektivitu použití zbraně v oblasti rychlosti, v různých světelných podmínkách, na větší vzdálenosti atp. Tvary hledí, šířka mušky, způsob a technologie zvýraznění a barva záměrných bodů, materiál (mechanická odolnost) … to vše hraje roli a určuje vlastnosti mířidel.
CO TEDY OD MECHANICKÝCH MÍŘIDEL PRO SLUŽEBNÍ/OBRANNOU ZBRAŇ VLASTNĚ CHTÍT?
1. Odolnost = materiál ocel a pevné (nestavitelné) provedení
- Ať už z obecného hlediska dlouhodobé životnosti (protože se občas mířidla dostanou do kontaktu s něčím, co je může poškodit) nebo cíleným požadavkem na odolnost pro nácvik technik nouzové jednoruční manipulace - přebití, odstranění závady - kdy mířidla o něco opíráme abychom pohybovali závěrem, odolnost je dobrá vlastnost.
- Takže tvrdý kov (ideálně ocel) je vždy lepší než plast nebo hliník.
2. Tradiční/standardní tvary mušky a hledí = pravoúhlá muška a pravoúhlý nebo “U” zářez hledí
- Marná sláva, většina mířidel krátkých zbraní je stále tohoto druhu, tak není třeba zrovna tady zkoušet nějaké experimenty. S největší pravděpodobností jste i na právě tento druh mířidel nejvíc zvyklí.
- I když se nedá plošně říct, že jiná než pravoúhlá mířidla nefungují nebo nemají některé výhody, např. trojúhelníková muška v lichoběžníkovém zářezu hledí (viz. pistole Steyr) nebo Big Dot, tak univerzálním standardem je něco jiného.
- Když už se něčím ohledně tvarů mířidel má smysl zabývat, tak poměrem šířky mušky a zářezu hledí resp. jejich volbou podle délky záměrné. Užší muška nebo širší zářez hledí znamená lepší čitelnost při kratší záměrné resp. na delší vzdálenosti/menší zásahové plochy. Viz. Glock standardní vs. GMS hledí
- Zářez hledí ve tvaru "U" je bezproblémový v kombinaci s výrazným kruhovým, ve spodní části tvarově navazujícím, záměrným bodem.
3. Tradiční/standardní druh záměrných bodů = tečky/body
- Přestože např. Glock dlouhodobě používá na svém hledí zvýraznění v podobě hranatého “U”, tečky/body jsou nejrozšířenější a nejobvyklejší.
- Jednoduché kruhové zvýraznění záměrných bodů je nejvhodnější i u “nočních” mířidel s tritiem.
4. Zvýraznění pro denní použití = výrazná barva
- Barevné zvýraznění mířidel, zejména pak mušky, je určitě výhodné a doporučitelné. Nejobvyklejšími barvami jsou červená, oranžová, žlutá, zelená a bílá.
- Doporučuji zvýraznění mušky fluorescenční žlutozelenou barvou, která má nejlepší viditelnost (kontrast) na nejširším rozsahu podkladu a různých světelných podmínkách.
- Barevně výrazná muška je důležitější než hledí, ať už pro vnímání jejího pohybu a pozice v průběhu dynamické střelby (při pohledu skrze mířidla na cíl) nebo při potřebě přesnějšího výstřelu, kdy je zaostřena muška a “rozmazané” hledí nemá odvádět pozornost.
5. Zvýraznění pro snížené světelné podmínky a tmu = fotoluminiscence + tritium
- Použití obranné/služební zbraně za podmínek snížené viditelnosti a za tmy je pravděpodobnější a tento faktor z hlediska volby mířidel důležitější než u jiných zbraní, např. sportovních.
- Levnější variantou je použití fotoluminiscenční barvy pro zvýraznění mířidel - opět především mušky.
- Variantou dražší, ale efektivnější, je použití tritiových kapslí vsazených do mířidel.
- Ideální kombinace je fotoluminiscence + tritium.
Zhodnotíme-li si výše uvedené parametry, tak nebude překvapení, že jsem se blíže podíval na mířidla Mepro HYPER-BRIGHT od izraelského výrobce Meprolight, které jim naprosto vyhovují.
Vyzkoušel jsem je na několika pistolích Glock, konkrétně na G17, G43 a G48. Důvodem je především ten známý fakt, že základní provedení mířidel u Glocků je plastové (a tedy úplně volající po výměně…) a také dlouholeté spojení těchto značek, protože ocelová mířidla s tritiem, která Glock v rámci originálních doplňků nabízí, jsou vlastně Meprolighty řady TRU-DOT ...
POPIS A PRAKTICKÉ POZNATKY
- Mířidla Mepro HYPER-BRIGHT se nabízí v několika variantách a výškách resp. kombinacích muška + hledí (dostupnost u výrobce a dovozce se může lišit). Kromě Glocků samozřejmě také na další značky zbraní.
- Muška má vždy tritiovou kapsli zelené barvy v kombinaci se zvýrazňujícím kruhem okolo - barvy bílé, zelené, žluté, oranžové a modré.
- Meprolight ve svých mířidlech používá tritiové kapsle švýcarského výrobce Trigalight.
- Hledí se s muškou dá kombinovat v těchto variantách: celočerné bez zvýraznění, černé se zeleným/oranžovým/žlutým tritiovým bodem a bílým kruhem okolo, černé se zeleným tritiovým bodem bez zvýraznění, černé s tritiovými kapslemi ve tvaru "V" (tzv. V-SIGHT).
- Mířidla jsou kovová - ocelová.
- Muška je na pistolích Glock upevněná šroubkem a musí se při montáži podlepit (Loctite 243).
- Hledí je na pistolích Glock usazené v lichoběžníkové drážce. Drží přesahem, nemá tedy, jako některé jiné značky, pojišťovací šroubek.
- Nástřel je možné upravit stranově posunem hledí v drážce, výškově pak výměnou mušky.
- Vyzkoušel jsem mířidla s oranžovou muškou na G17 (vyšší provedení), se zelenou muškou na G43 a se žlutou muškou na G48. Ve všech případech s tritiovým hledím černým, bez zvýraznění záměrných bodů. Krátce jsem také vyzkoušel hledí V-SIGHT na G17.
- Na svých několika hlavních zbraních střídám různá provedení mířidel a barev (bílá muška s tritiem na CZ P-10C, oranžová muška s tritiem na G17, žlutá muška s tritiem na G43...) ale vždy s tmavým/černým hledím, ať už s nebo bez tritiových bodů. Proto jsem ani tady neměl žádný problém si zvyknout na jakoukoli barvu resp. přechod mezi nimi mi žádný problém nepřinášel a neměl jsem pocit, že by něco bylo výrazně horší než jiné.
- Přesto jako nejlepší doporučuji kombinaci černého (tmavého bez výrazných barev) hledí a žluté mušky. To hlavně proto, že je, na rozdíl od ostatních, fotoluminiscenční a v téhle kombinaci mi subjektivně vyhovuje nejvíc.
SHRNUTÍ
- Mířidla Meprolight nejsou na českém trhu resp. mezi českými střelci úplnou novinkou, ale je dobře, že se začaly systematicky dovážet a nejnovější řada HYPER-BRIGHT se dá jednoznačně doporučit.
- Máte-li pistoli Glock se standardními plastovými mířidly a plánujete intenzivněji trénovat, určitě je vyměňte za odolnější typ. Do svého výběru 100% mířidla Meprolight zahrňte!
- Osobně řadím kvalitou, poměrem cena/užitná hodnota, šířkou modelů a variant a dalšími parametry, mířidla Meprolight na stejnou úroveň hlavních značek, které tento sortiment vyrábí a dlouhodobě nabízí, tedy Ameriglo a Trijicon.
Zatímco u mířidel Mepro HYPER-BRIGHT zvýrazňující oranžové a zelené kruhy okolo tritiové* kapsle obsahují fluorescenční** barvu, žlutá má barvu fotoluminiscenční***. Tj. dopadající světlo zesiluje barevný efekt ve dne u všech, ale pouze u žluté je akumulované záření viditelné (nějakou dobu) i za tmy. Lze je tedy i aktivovat nasvícením zdrojem viditelného nebo UV světla. Efekt a rozdíl je znázorněný na obrázku níže.
* Tritium = Nízkoenergetický radioaktivní prvek/zářič s poločasem rozpadu 12,3 roku (tj. po této době bude svítil poloviční intenzitou). Kapsle v mířidlech obsahují tritium v plynné formě, plyn je uzavřený v ampulích z odolného borosilikátového skla, jejichž stěny jsou potaženy vrstvou fosforu. Svícení je výsledkem reakce dopadajícího beta záření vydávané tritiem.
** Fluorescence = Jeden z druhů fyzikálního jevu luminiscence (= samovolného záření/svícení různých látek). Barvy fluorescentní pracují na principu fotochemické luminiscence, tzn. pokud jsou nasvícené denním světlem, tak vydávají více světla, než kolik na ně dopadá. Proto jsou velmi vhodné pro zvýraznění právě mířidel.
*** Fotoluminiscence = Jev, který lze popsat jako záření materiálů (pevných i kapalných), které je vyvoláno absorpcí elektromagnetického záření. Fotoluminiscenční materiály jsou po osvitu slunečním i umělým světlem či UV zářením schopny vyzařovat pohlcenou energii ve formě viditelného světla až několik hodin. Jinými slovy jde o proces, kdy osvit látky vyvolává její následné záření/svícení. Fotoluminiscence, na rozdíl od fluorescence, nemizí s ukončením působení zdroje dodávajícího energii.