GLOCK Racking Cover Plate
krátké zbraně
GLOCK RACKING COVER PLATE je výměnné zadní čelo závěru pro pistole Glock... od Glocka. Chtít nebo potřebovat vyměnit tento díl můžeme z různých důvodů a jedním z nich je vytvoření výraznějších hmatníků, jakési zarážky/opory na konci závěru, pro jistější manipulaci s ním. Je to užitečný doporučitelný doplněk nebo není? To jsme zkusili zjistit.
Zadní čelo závěru na pistolích Glock (podobně jako na ostatních typech s přímoběžným úderníkem), konstrukčně slouží pro fixaci sestavy zápalníku a sestavy přítlačné tyčky vytahovače uvnitř závěru. V originální podobě je plastové, s kovovou výztuží, a v zásadě není důvod ho měnit. Přesto existuje řada variant od mnoha výrobců, která se pro výměnu nabízí… Co tedy může být důvodem?
1. Jiný design. Kovová nebo plastová zadní čela závěru se vyrábí v mnoha verzích, kterými můžete svého Glocka “ozdobit” a přizpůsobit si ho barevně, případně na něm můžete mít laserem nebo jiným způsobem vytvořený znak, logo, nápis atd. Ok, proč ne…
2. Přidaná funkce. Doplnit něčím tento malý a jednoúčelový díl se opravdu dá a na trhu najdeme více či méně smysluplné pokusy. Dobrým příkladem je čelo závěru od Strike Industries, které lze ze zbraně demontovat (na rozdíl od originálního dílu) bez použití nástroje. Dalším příkladem je třeba integrace mechanického bezpečnostního prvku SCD, který při ukládání zbraně do pouzdra přiložením palce blokuje pohyb spoušťového mechanizmu. A v podobě výměnného čela závěru existuje i zařízení, které umožňuje střelbu dávkou resp. přepínat režim střelby.
3. Platforma pro uchycení základny kolimátoru. Tam, kde nelze nebo se nechce na zbrani upravovat závěr, může být, spolu s drážkou pro hledí, čelo závěru použito pro fixaci destičky zaměřovače.
4. Montáž natahovacího prvku (charging handle), např. bočního táhla nebo oka. Používané to bývalo především v dobách, kdy se na sportovní zbraně montovaly velké kolimátory, které omezovaly ovládání závěru.
5. Rozšíření / zvětšení / tvarování úchopových ploch závěru pro zlepšení jeho ovládání resp. zvýšení jistoty manipulace s ním. A tímto se dostáváme ke kategorii, která nás v souvislosti s Glock Racking Cover Plate (GRCP) zajímá nejvíce.
GRCP není zdaleka prvním pokusem o vytvoření výměnného čela závěru, který by pozitivně ovlivňoval manipulaci se závěrem nebo jí v určitých situacích pomáhal. Známým a jedním z prvních byl model Vickers Tactical Slide Racker, který je tvarově velmi podobný a možná nebudu daleko od pravdy, když si myslím, že pro GRCP se stal vzorem. Na trhu najdeme samozřejmě i další výrobky, třeba minimalistický TacRack a Rack Assist nebo objemnější Chambermax TA-1. Takže, když si odůvodníme potřebu výměny zadního čela závěru, vybírat určitě je z čeho.
A tady je možná čas se zamyslet nad účelností této úpravy zbraně. Kdo to ocení a potřebuje? Myslím, že naprostá většina střelců, která je schopna ovládat závěr v případě potřeby dynamicky (nabití, řešení závady) se standardní zbraní, se bez této úpravy obejde. To ale neznamená, že se nemůžou rozhodnout GRCP si na svého Glocka nainstalovat, protože má mj. jednu přidanou funkci, která za to stojí. Ale k tomu se ještě dostaneme… Ohledně základní funkce GRCP hlavní otázka totiž může znít: I když to bez toho jde dobře, nepůjde to s ním líp?
K podobným doplňkům jsem obecně docela skeptický a jak už jsem naznačil výše, pokud někdo má problém s dynamikou ovládání závěru z důvodu chybějící fyzické síly, tak mu to GRCP ani jiný “zázrak” nevyřeší. Nicméně, nedal jsem na předsudky a GRCP jsem si vzal od MPICZ na vyzkoušení. Postupně jsem ho vystřídal na svém Glocku 19 a 17 a dal si v různých podmínkách září a října 2024 (venkovní teplota, déšť, rukavice ano/ne atp.) několik týdnů času a stovky natažení závěru na vytvoření názoru. Můžete totiž něco předpokládat a myslet si, ale lepší je zkušenost a ještě lepší dlouhodobější zkušenost!
POPIS A PRAKTICKÉ POZNATKY
- GLOCK Racking Cover Plate je určený pro standardní pistole Glock všech generací, se závěrem 25,5 mm širokým. Nelze použít s modely v ráži 22 LR, 10 mm Auto, .45 GAP a .45 ACP a také na zbraních s nasazeným zvetšeným hřbetem, tzv. bobřím ocasem (Beavertail Backstraps)
- Porovnáním zjistíte, že jak standardní čelo závěru Glock i GRCP jsou stejné konstrukce, tj. plastové tělo s kovovou výztuží. Z hlediska odolnosti resp. jistoty upevnění v závěru jsou si tedy rovnocenné.
- V dolní části dílu GRCP se nachází otočná/sklopná destička, která ve své zavřené poloze omezuje možnost vnikání nečistot (případně vody při dešti) do spoušťového mechanizmu mezerou mezi závěrem a tělem zbraně. Jak jsem už dříve v textu zmiňoval, tohle je ta přidaná hodnota, kvůli které jsem si GRCP nakonec na svém Glocku 17 nechal! Vyplatí se to především při nošení zbraně v otevřeném služebním pouzdře, tedy i pro mě má smysl, protože právě G17 používám při kurzech pro ozbrojené složky. Ale i u skrytého nošení je zabránění (nebo velké snížení) pronikání různých žmolků a nití z oblečení nezanedbatelným přínosem.
- Výměna není složitá, ale vyžaduje znalost správného sejmutí čela závěru a ideálně originální rozborný nástroj (tyčku) Glock. Před nasunutím závěru na tělo zbraně musí být destička GRCP vyklopená.
- Samotné rozšířené hmatníky závěru jsem nejvíce ocenil při manipulaci v rukavicích. Vyzkoušel jsem tři druhy - tenké Viktos Operatus, středně silné (s koženou dlaní) Magpul Patrol Glove 2.0 a zimní Mechanix ColdWork Original. Čím víc je citlivost rukou rukavicemi ovlivněna, tím víc GRCP funguje.
- Velikost bočních hmatníků je dobrým kompromisem mezi požadavkem na jejich výraznost/funkčnost a současně snahou o minimální rozměry, protože jinak budou tlačit do boku při skrytém nošení zbraně.
- Hmatníky po stranách vytváří další místo, které lze (spolu s hranou mířidel a výhozního okénka) použít při nouzové jednoruční manipulaci, tedy např. ovládání zbraně po zranění (přebití, odstranění závady).
- GRCP přidává celkové hmotnosti zbraně cca 2 gramy ;-)
SHRNUTÍ
Máte-li problémy s úchopem a ovládáním závěru pistole resp. silou vratné pružiny, tak žádné výměnné zadní čelo závěru vám ho nevyřeší. Na druhou stranu, zrovna GLOCK Racking Cover Plate je z dostupných variant docela povedený typ a jeho montáží na zbraň nic nepokazíte. Při "standardním provozu" nepřekáží, ale až nastanou okolnosti, při kterých se uplatní - mokré ruce, rukavice atp. - budete rádi, že ho tam máte. Velkým plusem a bonusem k primárnímu účelu je sklopná krycí destička, omezující vnikání nečistot do zbraně. Až (jestli) bude GRCP dostupný i pro Slimline řadu pistolí, tak vzhledem k menším rozměrům závěru a vyšším ovládacím silám, to bude ještě o něco doporučitelnější upgrade.
VIDEO - YouTube kanál Střelecké laboratoře
HODNOCENÍ:
- konstrukce omezuje průniku nečistot do zbraně
- jednoduchá montáž
- pro slabší jedince zlepšuje ovládání závěru
- pro všechny zlepšuje ovládání závěru v rukavicích
- možnost použití při nouzové manipulaci jednou rukou
- opticky rozšiřuje závěr při pohledu na mířidla
- nemusí pasovat do všech typů pouzder s vysokým sweatguardem
- nedostupné (zatím) pro modely G42/43, kde by se víc uplatnil